O wydawnictwie

Wydawnictwo Dedal planuje wydawać książki wartościowe.

Łatwo napisać, ale jak to wygląda naprawdę?

Rynek wydawniczy stał się rynkiem innym, niż jeszcze był 20 lat temu. Dawniej na dany temat książek nie było, lub było ich niewiele. Napisanie książki wymagało większej pracy, a i wydawnictwa dbały o wysoki poziom merytoryczny pracy, recenzentów wewnętrznych. Nie wspomnę tu o cenzurze, bo ona była dodatkową przeszkodą, w niektórych dziedzinach bardzo dużą. Dziś obraz jest zupełnie inny. Wydanie książki jest łatwiejsze.

Rozwój nauki i kultury spowodował olbrzymi wręcz wzrost informacji, wiedzy. Jest ona dostępna nie tylko w tradycyjnych bibliotekach, muzeach czy archiwach, ale też sieciowo. Jakość informacji tworzonej szybko, bezrefleksyjnie, nie weryfikowanej w procesach naukowych czy para naukowych, w dyskusjach eksperckich, konfrontacjach poglądów bywa niewysoka. Właściwie można napisać, że informacji wartościowej towarzyszy coraz więcej informacji mniej wartościowej, niepewnej, błędnej, pozornie prawdziwej. Dziś każdy z nas próbuje być recenzentem, a dobry recenzent powinien być ekspertem. Nie można być ekspertem w wielu dziedzinach. Dlatego rzadko bywamy dobrymi ekspertami przy wyborze publikacji, a przecież wybieramy książki dla siebie, do swojej biblioteki, by z ich pomocą coś poznać.

Czy potrzebujemy tradycyjnej książki? Mamy sieć internetową, jak jedną wielką książkę. Niektórym to wystarczy. W czasach wprowadzania magnetowidów domowych wieszczono upadek kina. Jak jest dziś? Bogactwo form przekazu, a film jest jedną z najbardziej dochodowych branż na świecie. Podobnie będzie z książką klasyczną. Zmieni się. Już się zmieniła. Wielka część publikacji zawiera dużo ilustracji. To wymóg świata obrazkowego. Jednak książki zawierające wyłącznie tekst nie zginęły. I wszystkie formy książki klasycznej będą istnieć obok form elektronicznych, encyklopedii sieciowych. Może rozwinie się jakiś system nadawania obiektywnych cech jakościowych?

Wydawnictwo Dedal będzie wydawać książki gotowe do wyścigu o miano książki wartościowej. Wartościowe informacyjnie i naukowo, książki odkrywcze, ponadczasowe podręczniki, awangardowe poznawczo. Wydawnictwo Dedal zadba o profesjonalizm edytorski i graficzny. Będą ładne i będą przyciągały wzrok czytelnika swoją szatą graficzną.